Konferansı Prof. Dr. İlknur Güntürk Kalıpçı verdi ATATÜRK’Ü ANMAKTAN ANLAMAYA KONFERANSI İLGİYLE İZLENDİ | Yeni Doğuş Gazetesi
Yeni Doğuş Gazetesi Hoşgeldiniz.. Bugün

head-reklam1

Ana Sayfa Gündem Konferansı Prof. Dr. İlknur Güntürk Kalıpçı verdi ATATÜRK’Ü ANMAKTAN ANLAMAYA KONFERANSI İLGİYLE İZLENDİ 16.01.2014 11:11
Konferansı Prof. Dr. İlknur Güntürk Kalıpçı verdi ATATÜRK’Ü ANMAKTAN ANLAMAYA KONFERANSI İLGİYLE İZLENDİ

Konferansı Prof. Dr. İlknur Güntürk Kalıpçı verdi ATATÜRK’Ü ANMAKTAN ANLAMAYA KONFERANSI İLGİYLE İZLENDİ

M. Kemal Atatürk’ün Dörtyol’a ilk geldiği 14 Ocak 1925 tarihinin yıldönümünde Türk Eğitim-Sen Dörtyol şube yönetimi, Atatürk’ü anlattırarak andı.  Prof. Dr. İlknur Güntürk  Kalıpçı, anmaktan öteye geçemediğimiz Atatürk’ü anlamamız için her yönüyle anlattı.  Konferansın konusu da zaten Anmaktan anlamaya Atatürk idi.
Dil Tarih Coğrafya Fakültesinde Felsefe bölümü  hocası  İlknur Güntürk Kalıpçı, Türkiye’de ilk tiyatral anlatımı başlatan kişidir. Anlatımını da tiyatro ustalarına taş çıkartacak kadar canlı anlatan İlknur Hanım, Atatürk’ü karga bekçiliğinden öteye götürdü ve 20. Yüzyıldan 21. Yüzyıla geçebilen tek lider olduğunu anlattı.
İranlı şair, “Eğer Allah, bir milleti kurtarmak isterse, başına Mustafa Kemal gibi birini gönderir.” Dediğini;  Mac Carti’nin dara düştüğünde Mustafa Kemal’den uzakta olduğuna hayıflandığını;  Fransa Başbakanının M.Kemal’in sekreteri olmak ve O’nun fikirlerinden ve düşünce sisteminden yararlanmak istediğini söylediğini;  UNESCO projelerinin fikir babasının Mustafa Kemal olduğunu;  152 devletin delegelerinin oy birliği ile M. Kemal’in  Uluslar arası eşi olmayan Devlet Adamı  seçildiğini; bizim TV lerimizin bunlardan bahsetmediğini;  2000 yılında ABD Başkanı’nın beyanatında “ Milenyumun tek devlet adamı, asrın lideri Atatürk’tür.” Dediğini; Norveç’te “ATATÜRK GİBİ DÜŞÜNMEK”  deyiminin yaygın olduğunu ve yılgınlığa karşı kullandıklarını anlattı.

İngiliz gazetecilerin röportajda Milletler Cemiyetine girmek isteyip istemediğini soduğunda Atatürk’ün, “Teklif gelirse, şartlarımızı ileri süreriz, kabul edilirse gireriz. Aksi halde girmeyiz.” Dediğini;  Birleşmiş Milletlerin ilk kez bir tüzük değişikliği ile Türkiye’yi davet edildiğimiz için girdiğimizi;  heyet Türkiye’ye geldiğinde salonda beklerken, İsmet Paşa’nın Atatürk’e, “Misafirler salonda bekliyorlar” dediğinde Atatürk’ün, “İsmet Bey, biz başvursaydık, kapıda bekleyecektik. Şimdi onlar salonda biraz beklesinler!” dediğini;  Türkiye’ye gelen Şah’ın memnun bir şekilde dönerken, “ Birader, şarkta bir kolordu komutanıyla emrinizde bekliyor” dediğini;  Misak-ı Maarif adlı eseriyle bugün bile geçerli olan maarif sistemini yazdığını; Atatürk’ün bu sistemi uygulayarak Milli Eğitimi 6 ayda düzeltebileceğini; araştırmalarına göre 1927 de bir Türk Lirasının 2 Dolar ettiği için ekonomiyi de 9 ayda düzelteceğine inandığını söyledi.
Çevreciliğin adının bile geçmediği 1930 yılında çınar ağacını kurtarmak için kendi buluşu ile yalıyı 4,80 metre kaydırdığını ama Amerika’nın yıllar sonra 2 metre kaydırmasını dünyanın duyduğunu; Atatürk’e KÜLTÜR ANTROPOLOGU unvanı verildiğini;  Atatürk’ün olmadığı bir alan aradığını, sinemayı araştırdığında Atatürk’ün Cezmi Ar ile ilk film ve senaryo denemesi yaptığını, Atatürk’ün senaryosunu çekecek bir vatanseverin çıkmadığını  söyledi.
Vals, tango gibi yabancı danslardan sonra dinlenmek ve final yapmak için ZEYBEK oynadığını ;Zeybek oynadıktan sonra beyninin de bedeninin de dinlendiğini söylediğini; savaş meydanlarında bile kitap okuduğunu; masasında yabancı Türkologların kitaplarını görüp garipseyenlere, “savaştan sonra bu dilin değişme mecburiyeti var.” Dediğini anlattı.
 “çocukluğumda elime geçen 2 kuruştan birini kitaplara vermeseydim, burada olamazdım!” dediğini; daha savaş yıllarında cephane taşıyan kadınların fedakârlıklarını görünce KADIN HAKLARINI vermesi gerektiğini söylediğini; dünyada ilk rütbeli kadın askerin Türk olduğunu bunların en öne çıkanının Üsteğmen Fatma olduğunu anlattı.
Dinleyicilerin soluksuz izledikleri İlknur Güntürk Kalıpçı, bir daha gelmesi isteğiyle uğurlandı.

Etiketler
Sosyal Medya
PaylaşAnket

Sitemizi Beğendiniz mi ?

Sonuçları Gör

Loading ... Loading ...

Köşe Yazarları

ISTANBUL için Hava Durumu
ISTANBUL